english polski
Marysia Stokłosa Aktualności
 

Wychodząc od działania

Grudniowe pokazy w ramach najnowszego projektu Marii Stokłosy

Nadchodzące pokazy:
2-3 grudnia, godz. 12:00
Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie, ul. Jazdów 3/18 (wstęp wolny)

4-5 grudnia, godz. 18:00 (poniedziałek), godz. 12:00 (wtorek),
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka) (wstęp wolny)

17-19 grudnia, godz. 20:00 (niedziela), godz. 19:00 (poniedziałek), godz. 20:00 (wtorek)
Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16

Maria Stokłosa rezygnuje z próby stworzenia zamkniętej formy spektaklu. Punktem wyjścia jest rozwijanie praktyki improwizacji ruchowej, która zmienia swój kształt w zależności od miejsca, czasu i widowni - energii, którą generuje.

Projekt rozpoczął się w 2015 roku, kiedy filadelfijska artystka Meg Foley zaprosiła Marię Stokłosę do współpracy nad rozwojem praktyki Action is primary. Obecnie obie
choreografki kontynuują pracę nad solowymi spektaklami, wymieniając rezultaty badań podczas regularnych spotkań online. W kształtowaniu kolejnych pokazów pomagają Marii Stokłosie zaproszeni przez nią twórcy – rzeźbiarka Alicja Bielawska, dramaturżka Eleonora Zdebiak, reżyserka światła Karolina Gębska oraz ‘świadkowie’ – regularnie zmieniający się artyści i teoretycy, m.in. badaczka tańca Katarzyna Słoboda, choreografki Maija Reeta Raumanni i Anna Nowicka. Łącznie, od maja do grudnia 2017 roku, powstanie czterdzieści performansów.

Wychodząc od działania to praca, który nigdy nie będzie miała premiery, nigdy nie
wygeneruje ostatecznego produktu. Jego siła, wynikająca z ciągłego negocjowania własnej tożsamości, to zdolność do transformacji, w której jedyną stałą jest ciągle zmieniająca się uwaga.

Choreografia, wykonanie: Maria Stokłosa
Współpraca: Alicja Bielawska, Maija Raumanni, Katarzyna Słoboda, Eleonora Zdebiak i inni.
Produkcja: Katarzyna Sztarbała
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa

 

Studium Muzyka

27.04.2017 godz. 19:30

Zapraszamy na pokaz inaugurujący tegoroczną edycję projektu Centrum w Procesie. Maria stokłosa na nowo podejmuje temat relacji muzyki i tańca. Jak manewrować pomiędzy fantazją o tradycyjnej dominacji muzyki nad tańcem, a postulatem równouprawnienia? Artystka sprawdza czy możliwy jest związek otwarty, zamiast małżeństwa. Stan, w którym wiele możliwości jest w zasięgu ręki. Pokaz STUDIUM MUZYKA będzie prezentacją choreograficznych inspiracji muzyką obecnych w pracach zaproszonych choreografek Centrum w Ruchu i ich gości.

 

Centrum w Procesie jest platformą kameralnego współuczestnictwa widzów i artystów w procesie tworzenia choreografii. 

 

miejsce: Centrum w Ruchu, Wawerskie Centrum Kultury, Żegańska 1A

Wstęp na wydarzenie: wolny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MaMa Perform z okazji dnia matki

20 maja o godzinie 18

W Miejskim Teatrze Miniatura na Aleji Grunwaldzkiej 16 w Gdańsku będzie można zobaczyć spektakl MaMa Peform.

MaMa Perform jest spektaklem, którego tematem przewodnim jest macierzyństwo: stereotypy z nim związane, społeczne i kulturowe wyobrażenia o nim, ale przede wszystkim osobiste doświadczenia uczestniczek - matek. Maria Stokłosa zebrała i połączyła to wszystko w serię wieloznacznych obrazów, w których równorzędne role odgrywa to co ważne, to z czego się śmiejemy, świętości, wulgaryzmy i banały życia codziennego. Rola matki nie ulega tu zaszufladkowaniu. Widzimy prawdziwe kobiety, ich troski, ich pytania (o to co tracimy, a co zyskujemy dzięki doświadczeniu macierzyństwa) i ich marzenia o tym jak mogłoby być. Celem MaMa Perform jest zarówno aktywizacja grupy matek, które podczas kilku miesięcy poznawały tajniki eksperymentalnego tańca i tworzyły materiał do spektaklu, jak również zaangażowanie odbiorców do dialogu na temat macierzyństwa.

www.teatrminiatura.pl/pl/repertuar/detail/493/dzien-matki-w-miniaturze-mama-perform/

więcej o tym spektaklu w zakładce: Choreografia > MaMa Perform.

 

Intercontinental w ramach Sceny Tańca Studio

23 maja, godz 21:15

 

Solo z 2012 roku znowu na scenie. 

Więcej o spektaklu w zakładce: Choreografia > Intercontinenta

oraz na: teatrstudio.pl

 

Action is Primary

6 - 23 kwietnia

wystawa oraz pokazy badań improwizacji tańca z udziałem Meg Foley, Kristel Baldoz, Marysi Stokłosy i Annie Wilson. Kuratorka Marissa Perel. Opieka artystyczna Jeanine Durning.
 
Wejdź na stronę www.actionisprimary.com aby dowiedzieć się więcej o nadchodzących wydarzeniach i obejrzeć dokumentację z półrocznego projektu "3:15".
 
Spektakle odbywają się: środa - piątek, godz.: 19:00 oraz w soboty, godz.: 16:00.
 
Projekt możliwy dzięki wsparciu: The Pew Center for Arts & Heritage, CULTURE.PL, Polish Cultural Institute New York, Crane.

 

Strona 1 z 6 następna »